تبلیغات
سایت رسمی شیخ رسول حقی رامشه - سایر فعالیت‌های هسته‌ای قبل از انقلاب اسلامی2
 
سایت رسمی شیخ رسول حقی رامشه
سخنی از حقیقت سرشار است که هیچ مصلحتی آن را ایجاب نمی کند (دکتر شریعتی)
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : شیخ رسول حقی
نویسندگان
نظرسنجی
تناقضات زندگی روحانیون را با سبک زندگی ایرانی-اسلامی چقدر میدانید؟

سایر فعالیت‌های هسته‌ای قبل از انقلاب اسلامی

در سال 1353 سازمان انرژی اتمی ایران تشکیل شد و مرکز تحقیقات اتمی دانشگاه تهران تحت نظارت این سازمان قرار گرفت. هدف از تاسیس این سازمان، منظم ساختن برنامه هسته‌ای ایران بود. با نظری به فعالیت‌های هسته‌ای طی سال‌های 1353 تا 1357 مشخص می‌گردد ایران ارتباط خود را با کشورهای خارجی به ویژه فرانسه و آلمان در زمینه‌ی علوم و فناوری هسته‌ای توسعه داده و همان گونه که در بالا به آن پرداخته شد، قراردادهای مختلفی نیز منعقد گردید.

متعاقب تأسیس سازمان انرژی اتمی و انعقاد موافقت‌نامه‌های همکاری هسته‌ای، فعالیت‌های هسته‌ای ایران با تحولی چشمگیر مواجه گردید. تعداد نیروهای شاغل در سازمان به شدت افزایش یافت به نحوی که در سال 1357 به بیش از 400/4 نفر بالغ گردید. علاوه بر این، ده‌ها کارشناس جهت فراگیری علوم و آموزش‌های لازم به عنوان بورسیه به خارج از کشور اعزام گردیدند. در این زمینه، عمدتاً کشورهای آمریکا، انگلستان، آلمان غربی، فرانسه، کانادا، ایتالیا و بلژیک محل آموزش کارشناسان ایرانی بودند.

اصلی‌ترین و پرهزینه‌ترین هدف هسته‌ای در قبل از انقلاب اسلامی، ایجاد نیروگاه‌های اتمی بود. موسسه‌ی تحقیقاتی استانفورد که یک موسسه‌ی آمریکایی بود، در این دوره مطالعه‌ای را انجام داد که براساس آن ایران تا سال 1995 به بیست هزار مگاوات برق هسته‌ای نیاز دارد.[26] گفتنی است ایران در سال 1974 قراردادی با موسسه‌ی استانفورد منعقد کرد که طی آن این موسسه وابسته به دانشگاه استانفورد، مجری  تحقیق و ارائه چشم اندازی میان مدت در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و صنعتی برای توسعه‌ی ایران شد. موسسه‌ی استانفوردنهایتاً در یک مطالعه 20 جلدی که به ایران ارائه کرد، پیشرفت صنعتی و اقتصادی ایران را متکی به تولید 20 هزار مگاوات برق تا سال 1995 و راه اساسی تولید این مقدار برق را از طریق تأسیس نیروگاه‌های هسته‌ای در ایران قلمداد کرد.

از 1353 تا 1357، قرارداد یا قولنامه ساخت هشت نیروگاه اتمی بین سازمان انرژی اتمی و پیمانکاران خارجی به امضاء رسید.

-نیروگاه اتمی بوشهر (دو واحد): قرارداد ساخت این دو واحد هر یک با قدرت 1300 مگاوات با شرکت آلمانیKWU منعقد گردید. از زمان انعقاد تا هنگام تعلیق قرارداد توسط آلمان‌ها در 1358، کارهای ساختمانی واحد یک این نیروگاه حدود 80 درصد و کارهای برقی و مکانیکی آن نیز حدود 60 درصد انجام شده بود.

-نیروگاه اتمی کارون (دو واحد): مذاکرات ساخت این دو واحد هر یک با قدرت 950 مگاوات با شرکت فرانسوی فراماتوم انجام شده بود و مقاوله نامه‌های این واحدها با شرکت مذکور به امضاء رسید. مکان نیروگاه در نزدیکی دارخوین تعیین شده بود، اما به سرانجام نرسید.

-نیروگاه اتمی اصفهان (دو واحد): موافقت نامه‌ی ساخت این دو واحد نیروگاهی هر یک با قدرت 1290 مگاوات با شرکت آلمانی KWU به امضاء رسید، اما به سرانجام نرسید.

-نیروگاه اتمی ساوه (دو واحد): موافقت نامه‌ی ساخت این دو واحد نیروگاهی هر یک با قدرت 1290 مگاوات با شرکت آلمانی KWU به امضاء رسید، اما به سرانجام نرسید.

2- فعالیت‌های هسته‌ای بعد از انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم شاه، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت همچنان به عضویت و پایبندی خود به NPT، موافقت نامه‌ی پادمان و اساسنامه‌ی آژانس ادامه دهد. با وجود این حسن نیت، سرنوشت خوبی در انتظار قراردادهای هسته‌ای ایران نبود. با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، کشورهای غربی اجرای موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای خود از جمله ساخت نیروگاه بوشهر را به حالت تعلیق درآوردند. شرکت زیمنس، حاضر به تکمیل نیروگاه هسته‌ای بوشهر نشد و سایر کشورهای غربی و آمریکا نیز از انتقال هرگونه تجهیزات و فناوری هسته‌ای به جمهوری اسلامی ایران خودداری کردند. کشورهای طرف قرارداد فناوری صلح آمیز هسته‌ای ایران در قبل از انقلاب اسلامی مثل آلمان، فرانسه، انگلیس و نسبت به اجرای قراردادهای منعقده که قانونی و تحت نظارت آژانس بوده و حتی مبالغ آن را نیز دریافت کرده بودند، استنکاف نمودند. این کشورها حتی از فشار به کشورهای دیگر مثل چین و روسیه که پس از انقلاب اسلامی همکاری‌های مؤثری را در حوزه‌ی هسته‌ای با ایران آغاز نموده بودند، فروگذار نکردند. این موضوع، حاکی از اعمال یک سیاست و استاندارد دوگانه و تبعیض آمیز در عرصه‌ی جهانی داشت و مؤید این بود که کشورهای مزبور تا زمانی که کشوری در راستای منافع و اهداف آنان حرکت نماید با هیچ مانعی مواجه نخواهد شد. اما با در پیش گرفتن سیاست استقلال سیاسی و اقتصادی و همچنین عدم وابستگی، همین کشورها با بهانه‌های مختلف از هر نوع همکاری طفره رفته و تعهدات خود را نیز زیرپا می‌گذارند. این کشورها حتی فراتر از این رفته و در اجرای سیاست استقلال و خودکفایی ملی نیز ایجاد مانع می‌کنند.[2] در این دوران، کشورهای غربی در چهار حوزه برخلاف تعهدات خود تحت NPT عمل کردند:

-عدم اجرای تعهدات خود در قبال ایران و لغو موافقت‌نامه‌های معتبر و قانونی همکاری هسته‌ای؛

-اعمال فشار به کشورهایی که قصد همکاری با جمهوری اسلامی ایران داشتند؛

-عدم همکاری و مشارکت در برنامه‌ی هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران برخلاف تعهدات خود تحتNPT؛

-ایجاد موانع بر سر راه برنامه‌های خودکفایی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران.

این وضعیت، عامل اساسی تصمیم گیری جمهوری اسلامی ایران برای اجرای استراتژی خودکفایی در علوم، فناوری و صنعت هسته‌ای بود. به ناچار، جمهوری اسلامی ایران ادامه تلاش برای دسترسی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را به تنهایی دنبال نمود و راه دیگری جز تلاش برای نیل به خودکفایی و استقلال در فن آوری پیچیده هسته‌ای برای خود ندید. بنابراین، تلاش ایران جهت دستیابی به فناوری هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز ناشی از سیاست مستمری بوده است که دقیقاً براساس محاسبات منافع ملی و اقتصادی کشور و با در نظر داشتن نیازهای آتی توسعه ایران به منابع پایدار انرژی از پنجاه سال پیش انتخاب شده و دنبال شده است. برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران عمدتاً در چهار محور متمرکز شد که در این بخش به آن‌ها پرداخته می‌شود.

رآکتورهای هسته‌ای

این دسته از رآکتورهای هسته‌ای به عنوان اساسی‌ترین گام به سوی فعالیت‌ها و فناوری هسته‌ای محسوب می‌شوند. این رآکتورها اولین تبلور تحقق فناوری هسته‌ای به شمار  می‌روند و پایه‌ی رشد سایر فناوری‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای نظیر آزمون مواد و مراحل صنعتی آن‌ها قرار گرفته‌اند. این ارزش وقتی عینیت بیشتری به خود می‌گیرد که پی می‌بریم تقریباً تمامی کاربردهای انرژی هسته‌ای به جز تولید برق، مستقیماً از رآکتورهای هسته‌ای تحقیقاتی صادر می‌شوند

رآکتورهای هسته‌ای تولید نیرو

از مهم‌ترین برنامه‌های کلان جمهوری اسلامی ایران در توسعه‌ی هسته‌ای، تولید برق هسته‌ای است. ساخت و توسعه‌ی نیروگاه‌های اتمی براساس نیاز کشور طبق مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی در سال 1384 بر مبنای تولید 000/20 مگاوات برق هسته‌ای تا سال 2020 طراحی شده است.[8] در سال 1353 قرارداد اولیه‌ی طراحی و ساخت دو واحد نیروگاهی در بوشهر با قدرت هر واحد 1300 مگاوات بین سازمان انرژی اتمی و شرکت KWU آلمان منعقد گردید. با پیروزی انقلاب اسلامی، اجرای این پروژه متوقف گردید. در دی ماه 1373 قرارداد تکمیل واحد یک نیروگاه اتمی بوشهر به صورت مشارکتی بین ایران و روسیه منعقد گردید و در سال 1377 بار دیگر قرارداد مورد بازبینی کلی قرار گرفت که طی آن تکمیل نیروگاه به صورت کلید در دست به شرکت اتم استروی اکسپورت[9] روسیه محول شد. رآکتور مورد توافق با شرکت روسی از نوع رآکتورهای آب سبک تحت فشار با قدرت 1000 مگاوات می‌باشد.

راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، بارها به دلیل فشارهای سیاسی آمریکا و برخی کشورهای غربی به تأخیر افتاد. با شروع بحران در موضوع هسته‌ای ایران با نیات سیاسی چند کشور، تحقق این هدف در هاله‌ای از ابهام فرو رفت و موج جدیدی از فشارها بر روسیه وارد شد. با اتخاذ سیاست‌های درست که نتایج آن چیزی جز اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران بر همگان نبود، مبانی اقدامات سیاسی این کشورها برای اعمال فشار بر ایران فروریخت. روسیه، بالأخره تصمیم به حمل سوخت هسته‌ای به نیروگاه بوشهر و راه اندازی آن گرفت. حمل سوخت بوشهر در تاریخ 9 بهمن ماه 1386 کامل شد. کار بارگذاری سوخت نیروگاه بوشهر نیز در تاریخ 31 مردادماه 1389 با حضور رئیس روس اتم و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان انجام شد. دومین محموله سوخت نیروگاه بوشهر نیز در 21 اردیبهشت ماه 1390 از روسیه به سمت بوشهر حمل شد. این سوخت به وزن 30 تن بوده و برای فعالیت سال دوم نیروگاه می‌باشد. سرانجام در تاریخ 12 شهریورماه 1390 نیروگاه اتمی بوشهر با بخشی از ظرفیت خود و طی مراسمی با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، رئیس روس اتم و وزیر انرژی روسیه به شبکه برق سراسری کشور متصل شد. از اینرو، کشورمان سی و یکمین کشوری است که به تولید برق هسته‌ای می‌پردازد. این تحول بسیار عمده‌ای به شمار می‌رود و حاوی پیام‌های متعددی است:

-    برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و هیچ جای نگرانی از آن وجود ندارد.

-    هدف ایران از پیگیری برنامه هسته‌ای، تولید برق هسته‌ای است.

-   آمریکا و یکی دو کشور غربی در اعمال فشار بر ایران و پیگیری اهداف خود با موانع جدی روبرو هستند.

در راستای ساخت نیروگاه‌های جدید نیز رئیس سازمان انرژی اتمی در روز بیست فروردین 1386 (روز ملی فناوری هسته‌ای و ورود ایران به مرحله‌ی غنی‌سازی صنعتی برای تولید سوخت هسته‌ای) اظهار داشت مراحل طراحی و ساخت نیروگاه بومی 360 مگاواتی در دارخوین با شتاب پیگیری می‌شود و مناقصه دو واحد هزار مگاواتی و هم‌چنین مکان‌یابی برای نیروگاه‌های دیگر نیز اجراء خواهد شد.

چرخه‌ی سوخت هسته‌ای

برنامه‌ی کلان دیگر در توسعه‌ی هسته‌ای ایران، خودکفائی در زمینه‌ی تولید سوخت هسته‌ای با توجه به تصمیم ساخت انواع نیروگاه‌های اتمی است.[11] فعالیت‌های چرخه‌ی سوخت هسته‌ای شامل اکتشاف و استخراج اورانیوم، فراوری ترکیبات اورانیوم، غنی سازی اورانیوم و ساخت مجموعه‌ی سوخت می‌باشد.

توسعۀ هسته‌ای درپزشکی،صنعت وکشاورزی

جمهوری اسلامی ایران در کنار برنامه ریزی عملیاتی برای ایجاد نیروگاه و تولید سوخت هسته‌ای،با ایجادمراکزوآزمایشگاه های مختلف تحقیقاتی،تولیدی و خدماتی دراستفاده‌ی صلح آمیز از انرژی هسته‌ای در حوزه‌های مختلف اهتمام کامل ورزیده است. بخشی از مهم‌ترین فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی در این حوزه هاعبارتنداز :

-    تولیدرادیوایزوتوپ های مختلف؛

-    تولیدرادیوداروهای مختلف؛

-    تولیدانواع کی‌ات های رادیودارویی؛

-   تولیدگندم موتانت وغیرموتانت،جو موتانت و غیرموتانت و پنبه‌ی موتانت؛

-    اصلاح گونه‌های کشاورزی با استفاده از روش‌های هسته‌ای؛

-    پرتودهی برای جلوگیری از ضایعات کشاورزی؛

-     انجام پژوهش جهت تهیه‌ی واکسن دامی با استفاده از روش‌های هسته‌ای؛

-    تولید نوارها و غلاف‌های پلیمری قابل انقباضی حرارتی.

-    تولیدسیستم شمارش هسته‌ای با آشکارساز گایگر؛

-    تولید مولد پالس هسته‌ای؛

-    تولید دزیمتر جیبی و دزیمتر دیجیتال دستی؛

-    استریلیزاسیون محصولات بهداشتی؛

-    تولید انواع لیزرهای مورد نیاز؛

- نشت یابی در لوله‌های انتقال نفت با استفاده از تکنیک کاربرد ردیاب‌های پرتوزا؛

- طراحی و ساخت لامپ‌های نوری (بتالایت) برای کاربردهای مختلف؛

- طراحی و ساخت سیستم هسته‌ای برای اندازه گیری خاکستر زغال سنگ جهت نشان دادن میزان مصرف ذغال سنگ در صنایع کشور.

راه اندازی مجتمع تولید آب سنگین در اراک

مجتمع تولید آب سنگین اراک در 4 شهریور ماه 1385 توسط رئیس جمهوری افتتاح شد. بنا به اظهار رئیس سازمان انرژی اتمی، ظرفیت تولید این مجتمع ابتدا هشت تن بود و در زمان افتتاح، ظرفیت آن به ۱۶ تن آب سنگین با غنای 8/99درصد رسید. پروژه‌ی تولید آب سنگین اراک به عنوان یکی از شاخصه‌های دانش هسته‌ای، در پزشکی و به خصوص کنترل سرطان و کنترل بیماری ایدز نقش تعیین کننده‌ای دارد و به عنوان خنک کننده وکند کننده رآکتورهای آب سنگین نیز به کار می‌رود. با گشایش این واحد صنعتی، ایران به عنوان نهمین کشور دارای تجهیزات تولید آب سنگین جهان مطرح می‌شود. کشورهای آرژانتین،کانادا، هند و نروژ نیز بزرگ‌ترین صادرکنندگان آب سنگین جهان هستند. شایان ذکر است که از هر ۶۵۰۰ لیتر آب معمولی، تنها یک لیتر آب سنگین به دست می‌آید. آب سنگین در پژوهش‌های علمی در حوزه‌های مختلف از جمله زیست شناسی، پزشکی، فیزیک و کاربردهای فراوانی دارد. برخی از کاربردهای آن عبارتنداز: طیف سنجی تشدید مغناطیسی هسته، کند کننده نوترون، آشکارسازی نوترینو، آزمون‌های سوخت و ساز در بدن، تولید ترتیم.

ویژگی‌های طراحی نیروگاه بوشهر

نیروگاه هسته‌ای بوشهر از رآکتور آب تحت فشار نوع VVER – 1000 مدل V-446 است و مشابه نیروگاه‌های هسته‌ای غربی از نوع رآکتور PWR دارای ایمنی ذاتی می‌باشد. در صورت به‌خطر افتادن نیروگاه و پایین آمدن شاخص‌های ایمنی آن، طبق دستورالعمل‌های بهره‌برداری نیروگاه، قدرت رآکتور تا سطح لازم کاهش داده شده یا اساساً خاموش می‌شود تا ایمنی رآکتور به سطح مورد نظر رسانده شود. در صورت بروز حادثه احتمالی ، سیستم‌های چهارگانه ایمنی وظیفه‌ی خاموش کردن رآکتور و برداشت انرژی حرارتی پسماند قلب رآکتور را به عهده دارند. وجود یک کانال و عملکرد درست آن در هنگام بروز حادثه کاملاً کفایت می‌کندو وجود سه سیستم ایمنی دیگر جهت بالا بردن ضریب اطمینان عمل سیستم درنظر گرفته شده است. این سیستم‌ها کاملاً از همدیگر جدا بوده و مستقل عمل می‌کنند. وظیفه‌ی سیستم‌های ایمنی در هنگام بروز احتمالی حادثه به شرح زیر است:

-    متوقف کردن واکنش زنجیره‌ای شکافت هسته‌ای پایا؛

-    خنک کردن رآکتور؛

-    محدود کردن و قطع پیامدهای حادثه.

 این سیستم‌ها مجهز به دیزل ژنراتورهای خاص خود بوده که درصورت قطعی کامل برق در نیروگاه، می‌توانند به کار خود ادامه دهند. ساختمان رآکتور درمقابل برخورد مستقیم هواپیماهای جنگی و زلزله‌ای با شتاب افقی g 4/. مقاوم است و در صورت بروزچنین سوانحی هیچ صدمه‌ای به تأسیسات رآکتور و قلب آن وارد نمی‌شود و سیستمکنترل و حفاظت خودکار نیروگاه به راحتی آن را خاموش و به وضعیت ایمن می‌رساند. سیستم‌های ایمنی نیروگاه بوشهر عبارتنداز:

-     رآکتور؛

-      مولد بخار؛

-      پمپ اصلی مدار اول؛

-      حفاظ بیولوژیکی؛

-      محفظه ایمنی فولادی؛

-      محفظه ایمنی بتنی؛

-      تصفیه کننده‌های هوا؛

-      سیستم خنک کننده‌ی اضطراری قلب؛

-      پمپ تزریق اضطراری؛

-      مخزن ذخیره‌ی محلول اسید بوریک؛

-      تأسیسات تهویه؛

-      تأسیسات فیلتراسیون؛

-      سیستم دفع گرمای پسماند؛

-      سیستم کنترل خلاء؛ و

-      سیستم جمع آوری آب‌های آلوده به مواد پرتوزای درون رآکتور.

 باید اذعان کرد که چرخه‌ی سوخت هسته‌ای و همچنین غنی‌سازی اورانیوم نه در معاهده‌ی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و نه در اساسنامه‌ی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ممنوع نشده است. تنها محدودیتی که در این راه وجود دارد،‌ عدم انحراف کشورهای عضو معاهده به سمت مقاصد غیر صلح‌آمیز می‌باشد. جمهوری اسلامی ایران، هیچ حقی فراتر از حقوق مصرح خود در معاهده را طلب نکرده است و تمامی اقدامات آن برای اعمال این حقوق، در چارچوب تعهداتش تحت معاهده بوده است. ایران حتی در برهه‌ای برای اعتمادسازی در مورد برنامه هسته‌ای خود برای بیش از دو سال و نیم تمامی فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی خود را به حالت تعلیق درآورد و پروتکل الحاقی را نیز به طور داوطلبانه اجراء نمود. با وجود این، زیاده خواهی‌های طرف مقابل پایان ناپذیر بود و آنان خواهان توقف کامل برنامه‌ی چرخه‌ی کامل سوخت هسته‌ای و غنی‌سازی ایران بودند. این در حالی است که برخی کشورهایی که حتی عضو معاهده نمی‌باشند و دارای سلاح هسته‌ای نیز می‌باشند،‌ به این خاطر پاداش گرفته و با آنان موافقت نامه‌ی همکاری هسته‌ای منعقد می‌کنند. رژیم صهیونیستی که به خاطر ماهیت و خوی تجاوزگری و اشغالگری خود تهدیدی علیه منطقه می‌باشد نیز رسماً اذعان به دارا بودن سلاح هسته‌ای می‌کند،‌ اما کوچک‌ترین برخوردی با آن نمی‌شود. این همان رویه تبعیض آمیز موجود می‌باشد. ادامه داردنوع مطلب :
برچسب ها : سایر فعالیت‌های هسته‌ای قبل از انقلاب اسلامی2، ایران هسته ای، بمب اتم، 5+1، لوزان، محمد جواد ظریف، مذاکرات،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 05:46 ب.ظ
Hey there! Do you know if they make any plugins to protect
against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've
worked hard on. Any tips?
یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 12:23 ب.ظ
This paragraph is really a good one it helps new the web people, who are wishing for blogging.
شنبه 18 شهریور 1396 10:05 ق.ظ
At this time I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming yet again to read more news.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:19 ب.ظ
I have been surfing online greater than 3 hours these days, but I by no means found any fascinating article like yours.
It's lovely price sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made
just right content material as you probably did, the
internet will be a lot more useful than ever before.
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:57 ق.ظ
I couldn't resist commenting. Very well written!
یکشنبه 11 تیر 1396 10:59 ب.ظ
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo
News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks
پنجشنبه 24 فروردین 1396 04:37 ق.ظ
Hey there! I just wish to give you a big thumbs up for the great information you've got
here on this post. I'll be returning to your site for more
soon.
شنبه 19 فروردین 1396 08:30 ب.ظ
I enjoy reading an article that can make men and women think.
Also, thank you for allowing for me to comment!
جمعه 18 فروردین 1396 02:21 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I'll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
I will certainly return.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی