تبلیغات
سایت رسمی شیخ رسول حقی رامشه - ارتباط با خدا
 
سایت رسمی شیخ رسول حقی رامشه
سخنی از حقیقت سرشار است که هیچ مصلحتی آن را ایجاب نمی کند (دکتر شریعتی)
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : شیخ رسول حقی
نویسندگان
نظرسنجی
تناقضات زندگی روحانیون را با سبک زندگی ایرانی-اسلامی چقدر میدانید؟

سه شنبه 11 فروردین 1394

ارتباط با خدا

برای ایجاد ارتباط با انسانها ، یکی از مهمترین و شاید مهمترین معیار و شاخص ،ترازوی نفس خودمان است.  ما هر رابطه ای را که با دیگران برقرار می کنیم ، نسبت به آن آگاهی کامل داریم ، لذا می توانیم در ترازوی نفس آن را وزن کنیم و سپس قضاوت کنیم که آیا رابطه خوب و موثری است یا نه رابطه بد و مخربی است . شاید شما این کلام را که به نوعی به معصومین علیه السلام بر می گردد زیاد شنیده باشید که آنچه را برای خود نمی پسندی ، برای دیگران نیز مپسند . پس خود من معیار رفتارها در روابطم با دیگرانم . اگر نمی پسندم که به من توهین شود نباید به دیگران توهین کنم . اگر نمی پسندم که به من دروغ گفته شود نباید به دیگران دروغ بگویم و در رابطه با سایر رفتارها نیز این معیاررعایت می شود .


نماز شاهراه ارتباط با خدا

روزی پیامبر صلی الله علیه و آله به طرف آسمان نگاه می کردند و می خندیدند، شخصی به آن حضرت عرض کرد: چرا می خندید؟ پیامبر فرمود: به آسمان نگاه کردم، دیدم دو فرشته به زمین آمدند، تا پاداش عبادت شبانه روزی بنده ی با ایمانی را که هر روز در محل نماز خود، به عبادت و نماز مشغول می شد، بنویسد، اما او را در محل نماز خود نیافتند، بلکه در بستر بیماری یافتند، آنها به سوی آسمان بالا رفتند و به خدا عرض کردند: ما طبق معمول برای نوشتن پاداش عبادت آن  بنده با ایمان، به محل نماز او رفتیم بلکه او در بستر بیماری آرمیده بود. خداوند به فرشتگان فرمود: تا او در بستر بیماری است، همان پاداش را که هر روز برای او هنگامی که در محل نماز و عبادتش بود، می نوشتید، بنویسید و بر من است که پاداش اعمال نیک او را تا آن هنگام که در بستر بیماری است، برای او بنویسیم.

 

اما در رابطه با خداوند ، چگونه می توانیم ارتباط موثری برقرار کنیم ؟

معیار این ارتباط موثر چیست ؟ به عبارت دیگر اگر ما سعادت دنیا و آخرت را می خواهیم که عقلا باید بخواهیم و می دانیم که این سعادت را خداوند به انسانها ارزانی می بخشد ، چگونه این سعادت را برای خود جلب کنیم و شقاوت را از خود دور کنیم ؟

ظرافت پاسخگویی به این سوال این است که در اینجا نفس آدمی و شیطان بدنهاد ، گاهی شقاوت را سعادت جلوه می دهند و سعادت را شقاوت تعبیر می کنند . تشخیص سعادت و شقاوت گاهی آنچنان مشکل است که نیاز به انسانهای چیز فهم و زبان فهم دارد  . یعنی عاقلی باید که ما را رهبری کند .

تکنیک های برقراری ارتباط باخدا

ایمان

كسانی كه در زندگی به خدا ایمان دارند، هرگز كم نمی­آورند؛ خدا به دادشان میرسد .ایمان به خدا چیست که چنین نقشی دارد

امام علی (ع) می فرماید :
الایمان معرفة بالقلب و اقرار باللسان و عمل بالاركان .
ایمان سه چیز است معرفت خدا به قلب و اقرار به زبان و عمل به جوارح

  یعنى به ایمان تنها لفظ و حرف بر زبان نیست بلكه حقیقت ایمان اول معرفت و شناسائى خداست به قلب و به وطن ذات قلب المومن عرش الرحمان براى آنست كه خدا را به قلب مشاهده مى كند پس ایمان اول معرفت و شهود خداست به چشم قلب و مطابق قلب بر زبان نیز جارى سازد تا خلق را هم به ایمان دعوت كند كه چون زبان با قلب مطابق شد سخن موثر خواهد بود الكلمة اذا خرجت من القلب وقعت فى القلب و اذا خرجت من اللسان لم تجاوز الآذان سخن كز دل برون آید نشیند لاجرم بر دل ، و اگر به زبان تنها بود بگوش مى رسد و بدل نمى رسد و آنگاه كه قلب و زبان مطابق شد. باز عمل بار كان هم شرط ایمان است یعنى باید مطابق قلب و زبان هر عمل نیكو كه به جسم یا به مال او مربوط است اعضاى او باید به حكم ایمان بجاى آرد مانند نماز و روزه و انفاق مال و جهاد در راه دین و غیره تا به مقام ایمان براستى و حقیقت نائل شود و اگر ایمان در قلب نبود منافق است و كافر و اگر در قلب بود در زبان و در عمل و اركان نبود مومن است اما فاسق و مقامش در ایمان ضعیف است و هر گاه سه مقام بود ایمان كامل با عدل و تقوى است و معتزلیان بین كفر و ایمان فاسق را واسطه دانند نه مومن و نه كافر شمارند و ما امامیه فاسق را مومن معصیت كار دانیم و قابل توبه و دخول بهشت شناسیم .

مؤثرترین عامل آرامش در زندگی انسان، ایمان به خداست. وقتی شما بدانید كه یك موجود قدرتمند، در همة صحنه­های زندگی از شما حمایت میكند، احساس آرامش میكنید.

منشأ بیماری عدم آرامش است. ، ابتلا به بیماری درانسانهایی كه به خدا ایمان دارند بسیار كمتر است .

- عمل صالح

هركس كه عمل صالح انجام دهد به خدا نزدیك میشود.

انسان همیشه بداند خدایی هست كه همیشه او را تحت نظر دارد.

 

نزد خداوند سخنى پذیرفته نمی شود، مگر آن كه همراه با عمل باشد، و سخن و عملى پذیرفته نمىشود، مگر آن كه همراه با نیّت خالص باشد، و سخن و عمل و نیّتى پذیرفته نمىشود، مگر آن كه مطابق سنّت باشد .

انسان در زندگی دنیوی خود ناچار از ارتباط با دیگران است، اما این ارتباط تاجایی که به عزت و بزرگواری انسان آسیب نرساند، بدون اشکال است. و هر جا که درخواست از بنده موجب تحقیر انسان شود، این درخواست ممنوع است،‌اما درخواست از خدا حتی در مورد کوچکترین کارها باعث سربلندی و افتخار انسان است. تا آنجا که گفته اند:

در خواست از خدا  عزت است، اگر برآورده شود، نعمت وا گر برآورده نشود حکمت است. اما درخواست از بنده خفت است، اگر برآورده شود، منت است و اگر برآورده نشود ذلت است.

 

خداوند مى‏فرماید: «أُدْعُونى أَسْتَجِبْ لَکُمْ»(1)؛ مرا بخوانید تا به شما پاسخ دهم. مى‏دانیم که خداوند صادق است و در سخن او گمان خلاف نمى‏رود، لیکن یکى از بهترین شواهد بر صدق گفتار حق تعالى مواردى است که در قرآن کریم آمده است که انبیا، اولیا و بندگان صالح حق تعالى در شرایطى خاص خدا را خواندند و خدا هم دعاى آنان را اجابت کرد و آنها را از غم واندوه رهانید.

اگر شما چیزی را از صمیم قلب بخواهید، تمام موجودات عالم ( خدا و مخلوقات ) دست به دست هم میدهند تا شما به خواسته­تان برسید به شرط اینكه آن چیزی را كه میخواهید از صمیم قلب بخواهید.

پیامبر اكرم (ص) میفرمایند: خدا را بخوانید و به اجابت دعای خویش یقین داشته باشید و بدانید كه خداوند دعا را از قلب انسان غافل بیخبر نمیپذیرد. کنز العمال ، ج 2 ، ص 72، ح (3176

وقتی بنده از خدا بترسد، خداوند همه چیز را از او بترساند و اگر از خدا نترسد، خداوند او را از همه چیز بترساند.

وقتی خواستی کاری را انجام دهی  ، تأمل کن تا خدا راه آن را به تو نشان دهد .

گرچه درهای رحمت الهی، همواره به سوی بندگانی كه صادقانه و مخلصانه او را می خوانند، باز است و خداوند، به آنها وعده پاسخ داده است، امّا امامان معصوم ـ علیهم السلام ـ به بعضی از زمانها و اوقات، عنایت بیشتری داشته اند و احتمال استجابت در آن مواقع خاص، بیشتر دانسته اند. از آن جمله ماه مبارك رمضان بویژه شبهای قدر، روز عرفه، روزهای عید فطر، قربان، غدیر، و شبهای جمعه... . امام باقر ـ علیه السلام ـ فرمود:
«ِنَّ اللهَ تَعالی یُنادی كُلَّ لَیْلَةِ جُمُعَةٍ مِنْ فَوْقِ عَرْشِهِ مِنْ اَوَّلِ اللَّیْلِ إِلی آخِرِهِ: اَلا عَبْدٌ مُؤْمِنٌ یَدْعُونی لِدینِهِ وَ‌دُنْیاهُ قَبْلَ طُلُوعِ الْفَجْرِ فَاُجیبُهُ...»
خدای بزرگ در هر شب جمعه از اول تا آخر شب از بلندای عرش ندا دهد كه آیا بنده مؤمنی نیست كه امشب مرا برای دین و دنیای خویش بخواند تا او را اجابت كنم.
امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود:
«إِذا زالَتِ الشَّمْسُ فُتِحَتْ اَبْوابُ السَّماءِ و اَبْوابُ الْجَنانِ وَ قُضِیَتِ الْحَوائِجُ الْعِظامُ...»
به هنگام نیمروز، درهای آسمان و بهشت گشوده می شود و حاجتهای مهم برآورده می گردد.
همچنین رسول اكرم ـ صلیّ الله علیه و اله ـ دعا در ماه مبارك رمضان را مستجاب دانسته و فرمود:
«... وَ دُعاءُكُمْ فیهِ مُسْتَجابٌ...»
توجّه به مكان دعا
جای دعا كردن نیز در چگونگی استجابت دعا نقش دارد. مكان هر چه مقدستر باشد دعا به استجابت نزدیكتر است. مانند: مكّه معظّمه، مدینه منوّره، مشاهد مشرّفه امامان، مساجد، امامزاده های معتبر مزار گلگون شهدا و....

دلت که گرفت، دیگر منت زمین را نکش
راه آسمان باز است، پر بکش او همیشه آغوشش باز است، نگفته تو را میخواند؟
اگر هیچکس نیست، خدا که هست


نوع مطلب :
برچسب ها : شیخ سعید حق رامشه، سخنران، منبر، خطیب، رامشه، ارتباط با خدا،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
جمعه 25 فروردین 1396 12:45 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your
blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement
you access consistently rapidly.
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:23 ق.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It actually was once a amusement account it.

Glance complex to more introduced agreeable from you!

By the way, how can we be in contact?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی